Základní tipy na pokrmy – inspirace pro váš perfektní piknik | PiknikovýKoš.cz

Základní tipy na pokrmy – inspirace pro váš perfektní piknik

0

Naplánovali jste s přáteli nebo rodinou piknik, ale najednou nemůžete přijít na to, co byste jim mohli nabídnout? Co z toho nepřeberného množství jídla vzít, aby pokud možno všem chutnalo, aby vydrželo cestu a odpolední pobyt venku, aby se na slunci nezkazilo a o tomto pikniku někdo neprohlásil, že byl na takové akci naposled? Zkuste naše tipy a nenechte se žádným jiným hostitelem překonat.

Neberte nic, co nepřežije pobyt na sluníčku

Zní to logicky, ale raději na to upozorňujeme. Mnohdy bychom si rádi pochutnali na něčem, po čem by nám ale mohlo být následující dny hodně špatně. A jelikož se na piknik vydáváme i proto, abychom si užili krásné slunečné počasí, měli bychom se vyhnout pokrmům a přísadám, o kterých víme, že na slunci nevydrží. Příkladem jako vystřiženým z učebnice může být všechno, co obsahuje majonézu, třeba tolik oblíbený poctivý bramborový nebo těstovinový salát. Dobrou zprávou ale je, že majonéza v nich se dá nahradit bílým jogurtem. Tato verze je i zdravější.

Další, s čím bychom neměli počítat, jsou dresinky například v připravených bagetách. Můžeme si ale vzít dresink v lahvičce a dochutit si jím cokoli na místě.

Také razíte moudro, že co není čokoládové, není správně sladké? Čokoláda nebo čokoládový dezert může být famózní tečkou za každým hodováním a na slunci se nezkazí, ale umíte si představit, jak bude v letním dni vypadat, když už dvě hodiny leží vedle vás na slunci v horku?

Bez čeho se obejdeme…

Kromě potravin, které se na slunci velmi rychle kazí, bychom měli z piknikového jídelníčku vyřadit i aromatické potraviny,jidlo-cesnek například česnek nebo cibuli. Všichni asi známe situaci, kdy si jeden člověk česnek nebo cibuli dá a druhý ne. Příliš společensky vhodné tyto potraviny nejsou.

Předkrm, hlavní chod, dezert? Může být!

Piknik je o setkávání se s blízkými lidmi a také o dobrém jídle. To, co k občerstvení připravíte, záleží na vás, na vašich chutích a na tom, co mají rádi ostatní účastníci akce. My vám zde nabízíme několik tipů na vzorový jídelníček, kterým dozajista nikdo nepohrdne.

Předkrm nebo svačinka před hlavním jídlem

Pokud plánujete, že se váš piknik protáhne, rozhodně neváhejte vzít ovoce. To v letním horku dokonale osvěží a dodá energii. Běžně si ho dáváme k snídani nebo dopolední svačině, můžeme tak učinit i teď. Výborný je kousek melounu, jablko, pomelo nebo pomeranč. Vybírejte ovoce, které se vás cestou nerozmačká a přežije i nějaký čas, než na něj dostanete chuť.

Pomyslný hlavní chod, nebo zboření všech pravidel?

Jak zorganizujete svůj piknik, to je jen na vašem rozhodnutí. Můžete jasně nastolit pravidla a servírovat pomyslný hlavní chod, nebo můžete vybalit všechny trumfy a nabídnout, co se hodí – může to být skvěle připravené maso, sendviče a toasty, sýry, uzeniny (nejlépe právě otevřené nebo nakoupené), salát, zeleninu…

Náš tip – sýrový sendvič

Na tento sendvič budete potřebovat pečivo, nejlépe bagetu, několik druhů sýra podle chuti (např. hermelín, ementál aj.), lžíci olivového oleje a v případě chuti a možnosti vlašské ořechy. Sendvič je výborný syrový, ale mnohem lepší je zapečený. Sýry s ořechy vytvoří naprosto úžasné chuťové spojení. Přesvědčte se o tom!

Dezert – sladká tečka za hlavním chodem

Jak jsme již řekli, dezert je třeba zvolit rafinovaně, aby se v horku neroztekl či jinak nepoškodil, abychom od něj nebyli zbytečně olepení a jidlo-cheescakešpinaví. Co takhle palačinky s ochuceným tvarohem, cheesecake s přísadami podle chuti nebo domácí sušenky? Všechno se dá vytvořit podle jednoduchých receptů a v několika variantách podle chuti a obliby ingrediencí.

Náš tip – domácí sušenky z banánu a ovesných vloček

Pokud chcete připravit na piknik sladkou tečku, která bude skvěle chutnat a zároveň nebude nikdo breptat, že není zdravá, upečte sušenky z banánu a ovesných vloček. Budete na ně potřebovat kromě dvou zralých banánů a ovesných vloček také oříšky a med. Banány jednoduše rozmačkáme vidličkou, aby vznikla kaše, podrtíme ořechy a společně s vločkami a trochou je smícháme s banány. Vytvarujeme sušenky na plech a dáme péct. Za 10 minut je hotovo.

Co vzít k pití

Pití záleží na situaci, kterou hodláme na pikniku nastolit. Rozhodně bychom na něj neměli v závalu jídla zapomenout. Pokud nemusíme řídit, můžeme si dopřát své oblíbené víno. Sýry a uzeniny k němu budou perfektně chutnat.

Co budeme pít, opět záleží na tom, co máme rádi. Výborná je v teplém počasí k pití voda samotná nebo s citrónem, můžeme si s sebou vzít minerálku nebo si výjimečně dopřát džus či limonádu.

A co dál?

Hlavní chod byl úspěšně zakončen dezertem, ale vy můžete vytáhnout ještě další esa z rukávu. Chipsy, oříšky, křupky, krekry nebo chlebíčky a jednohubky. Ani zde se fantazii meze téměř nekladou. Připravte jednohubky například s některou z jednoduchých, ale fantastických pomazánek, o nichž jsme se zmínili v článku Čtyři tipy na delikátní pomazánky na váš piknik.

Zapojte fantazii a připravte piknik, na jaký budou vaši blízcí dlouho vzpomínat. Nezapomeňte, že ohromit můžete i jednoduchými kouzly s běžnými potravinami!

Sdílejte článek:

O autorovi

Petra má ráda přírodu a dobré jídlo, proto ji nadchly pikniky, při nichž může spojit pobyt venku s ochutnávkou delikates a příjemně tak strávit čas s přáteli. Ráda se účastní takových venkovních akcí, při kterých si všichni aktivně i pasivně odpočinou a skvěle se pobaví.

Vložit komentář

14 − 1 =