Piknik v evropských a světových metropolích | PiknikovýKoš.cz

Piknik v evropských a světových metropolích

0

Moderní piknik vznikl ve Francii po Velké francouzské revoluci, kde ho také nezaměnitelně jednou pro vždy pojmenovali. Brzy se ale začal šířit nejen po Evropě, ale i do Ameriky a ostatních koutů světa. Dnes je z něj celosvětový fenomén a každá vyspělá země má svá vyhlášená místa, která jsou pro piknik jako stvořená. Která to jsou? Podívejte se s námi.

Evropa, to je Londýn, Paříž a Berlín

Jistě, metropolí je v Evropě mnohem víc, ale právě tyto jsou turisty pravděpodobně nejnavštěvovanější a lidé na dekách jsou v těchto nádherných městech vidět neustále, tedy pokud pobytu venku přeje počasí.

Pod dohledem Londýnského oka

V Londýně přímo svádí k velkolepému piknikupiknik-londyn jeden z královských parků – Saint James´s Park. Leží jen kousek od Buckinghamského paláce a právě tím se stal přitažlivým nejen pro obyvatele Londýna, ale i pro turisty ze všech zemí světa. Palác je dokonce dobře vidět z mostu, který spojuje dva ostrovy zdejšího jezera.

K piknikům je také jako stvořený Hyde Park proslulý tím, že v něm jeden amatérský řečník střídá druhého a ventilují se zde názory prostého lidu. V Hyde Parku je zkrátka místo pro všechny – i pro vyznavače pikniku.

V nejromantičtějším městě na světě

Přesně tak je přezdívána Paříž. A co by to bylo za romantiku, kdyby se nenašlo krásné místo na piknik. Ačkoli je v některých parcích a zahradách trávník opečováván tak úzkostlivě, že je na něj vstup zakázán, najdou se neméně hezké parky, kde může kdokoli rozložit deku a otevřít piknikový koš. Je tomu tak například v jižní části města, kde leží park Montsouris, kam často zavítají na piknik studenti z nedaleké univerzity a rodiny s dětmi.

Nezapomenutelný piknik čeká také na každého, kdo rozloží deku přímo pod symbolem Francie – Eiffelovou věží. Zastavte se tu, dejte si dobré jídlo a pozorujte místní pestrou komunitu i turisty s fotoaparáty. Stojí to za to.

Tam, kde padala Železná opona

Z Berlína dýchá nedávná historie, i když se na ni zrovna snažíme nemyslet. Pokud se vám ale podaří zapomenout na okamžiky z minulé éry, jistě piknik-berlinsi vychutnáte jak Berlín v celé jeho kráse, tak piknik v některém ze zdejších parků.

Jedním z nich může být Tempelhofer Park. Bývalé letiště, které v roce 2008 dosloužilo původním účelům, nyní slouží lidem, a to velmi alternativně. Rozhlehlá plocha se zelení láká k aktivnímu i pasivnímu odpočinku. Milovníci spojení pikniku a grilování ocení vyhrazený prostor, kde si mohou cokoli na grilu upravit.

Dalším oblíbeným místem na odpočinek ve společnosti dobrého jídla a pití je Volkspark Fridrichshain v centru východního Berlína. Stejně jako Tempelhofer, i tento park je hojně využíván k rozmanitým outdoorovým aktivitám, takže není vyloučeno, že až si budete pochutnávat na některé ze svých lahůdek, budete mít možnost zhlédnout přitom dětský baseballový zápas nebo diskutující seniory.

Severní Amerika – Washington a Ottawa

Piknik se do Ameriky rozšířil už ve 30. letech 19. století. Obyvatelé Nového světa brzy kouzlu takových akcí podlehli. Proto není těžké najít místo na piknik ani zde.

Washington DC – vítejte ve velkém světě

Hlavní město Spojených států amerických skýtá nespočet míst, kde si lze báječně odpočinout a pobýt venku s občerstvením. Stejně jako hlavními městy v Evropě, i Washingtonem proudí davy turistů z celého světa a rádi si udělají piknik hned vedle americké rodiny. Úžasným místem na piknik je Kenilworth Park and Aquatic Gardens. Leží na severovýchodě Washingtonu a k vidění jsou zde rozmanité druhy rostlin, k pikniku vám zapěje nejeden zpívající pták a kochat se můžete všudypřítomnými motýly.

Příroda vždy nadosah

V Ottawě, hlavním městě Kanady, je hodně jednoduché najít místo na piknik. Říká se totiž, že ať jste, kde jste, vydáte se některým směrem a do deseti minut narazíte na úžasný kus přírody, aniž byste opustili město. Jedním z nejhezčích parků v Ottawě je pravděpodobně Gatineau Park. V něm je vyznačeno asi patnáct ploch, na nichž se můžete oddat společnosti blízkých i chutím dobrého jídla. Na některých místech dokonce najdete i veřejné grily, které můžete dle libosti využít. Park má však jednu velkou nevýhodu (možná i výhodu, to necháme na vašem zvážení) – na místa určená pro piknik nesmí psi a jiná domácí zvířata.

Austrálie – celodenní čekání na novoroční ohňostroj

Když se řekne Austrálie, jistě se vám vybaví Sydney nebo Melbourne. A protože je piknik opravdu celosvětovou záležitostí, i Australané rádi tráví volné chvíle v přírodě s rodinou či přáteli, při odpočinku na dece nebo u piknikových stolů.

Dokonalým místem k takovému odpočinku jsou Royal Botanic Gardens ležící nedaleko světoznámé opery. Poslední den v roce zde tráví zdejší i cizinci při čekání na ohňostroj – fantastický závěr dne i celého roku.

Jak vidíte, piknik je oblíbený takřka po celém světě a výběr všech míst, která stojí za to, je absolutně nemožný. Podělte se s námi o dojmy ze svých pikniků v cizině a doporučte ostatním, které lokality by neměli vynechat!

Sdílejte článek:

O autorovi

Petra má ráda přírodu a dobré jídlo, proto ji nadchly pikniky, při nichž může spojit pobyt venku s ochutnávkou delikates a příjemně tak strávit čas s přáteli. Ráda se účastní takových venkovních akcí, při kterých si všichni aktivně i pasivně odpočinou a skvěle se pobaví.

Vložit komentář

3 − two =