O magazínu | PiknikovýKoš.cz

O magazínu

Blogů, článků a dalších příspěvků o zdravé výživě, potažmo zdravém životním stylu bylo napsáno již nespočet. Ačkoli se na první pohled lišily, ve své podstatě se jednalo o stále stejné informace, které mohl pojmout každý čtenář po svém. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli nabourat šeď stereotypu a hodláme vám přiblížit svět zdravé výživy z tak trochu jiného úhlu pohledu. Staňte se naší součástí, nechte se inspirovat články, které pro vás připravují odborníci na slovo vzatí a čerpejte nápady z našich e-booků, které pro vás budeme zcela ZDARMA pravidelně uveřejňovat. Naším cílem je pomoci všem, kteří zásady zdravého životního stylu nejen znají, ale zároveň je také ctí.

Vše o zdravé výživě, redukci váhy, sportu a životě, jehož jsme všichni součástí na jednom místě!

O šéfredaktorce PrůvodceVýživou.cz

Kateřina Buzková, šéfredaktorkaNe, opravdu jsem se nenarodila s mrkví v jedné a lahví čisté vody v druhé ruce. Věřte, že denně neokupuji osobní váhu ve snaze zjistit, jaký dopad na mě měl včerejší výborný oběd u babičky. A ani nepatřím mezi „věčné dietáře“, kteří zkouší jednu osvědčenou dietu za druhou. Jsem jedna z vás. Stejně jako vy miluji život, dobré jídlo, zábavu a společnost blízkých lidí. Ovšem krom toho jsem nalezla zalíbení také ve zdravé výživě, resp. v tom, jak může být prospěšná mé fyzické i psychické stránce. A tak nějak vlastně začíná celý můj příběh…

Jak to vlastně všechno začalo?

K vyvážené a různorodé stravě jsem byla vedena rodiči odmalička. Stejně jako nás táta občas brával do McDonald’s , tak jsme také s chutí pojídali u babičky domácí zeleninu a ovoce. Chuť doma vypěstované mrkve nebo rajského jablíčka je jednoduše nesrovnatelná s chutí zeleniny koupené v obchodě. A nikomu nevadilo, že se právě ze země vytažená mrkev opláchla v soudku s dešťovou vodou. Nikomu nevadily ani poškrábané ruce od trnů malinovníku. Chuť šťavnatých malin nám dala jednoduše zapomenout na jakoukoli bolístku.

Snaha pomoci ostatním přišla vniveč

Kateřina BuzkováOvšem co jím a jaké živiny jídlo obsahuje, mě začalo zajímat až po tom, co jsem se osamostatnila, a začala potravina nakupovat sama.  Jeden z podnětů dívat se, jaké živiny jídla obsahují, jsem získala u obvodní lékařky, která odmítla mou snahu darovat krev a namísto toho mi oznámila, že mám nedostatek železa.  Po několika měsících, kdy jsem se zaměřila výlučně na konzumaci potravin s vyšším obsahem železa, jsem již krev darovat mohla. To byl moment, kdy jsem si uvědomila, že to, co jím, se odráží na mém těle i psychice.

Naše tělo si kvalitní péči zaslouží

Kateřina BuzkováJelikož jsem víceméně celoživotní sportovec, ráda bych tělu dopřála maximální možnou péči v podobě živin za to, jak spolehlivě funguje a doposud mě nikdy nezradilo.  Co se sportu týče, začínala jsem s gymnastikou, pokračovala judem a pak na dlouhou dobu ovlivnilo můj život jezdectví. Po ukončení závodění v parkurovém skákání jsem v zimě o to více jezdila na běžkách a v létě na kole. Nakonec jsem propadla běhání. Intenzivně se této sportovní aktivitě věnuji asi čtvrtým rokem.

Miluji výzvy a ráda je přijímám!

Začínala jsem na pětikilometrovém závodě, nyní se každoročně připravuji na zlepšení výsledku půlmaratonu. Ráda přijímám výzvy, což dokazuje také můj úspěch v berlínském maratonu. Nyní se připravuji na horský maraton ve Švýcarsku. Kromě běhání se také pravidelně účastním cyklistických závodů. V posledním půlroce se intenzivně věnuji plavání a další výzvu v podobě triatlonů mám před sebou.

Na hladovění mě teda rozhodně neužije

Nedržím diety, nezaměřuji se na biopotraviny a ani se nesnažím vylučovat z jídelníčku potraviny s vysokým obsahem tuku. Myslím, že různorodost potravin a konzumace všech jejich možných druhů spolu s pohybem činí prožitky života o mnoho intenzivnější. Mým cílem tedy není držet dietu, hladovět a po několika týdnech se dopracovat k vysněné váze, kterou smete následný jo-jo efekt. Zastávám názor, že pokud si nastavíme striktní pravidla diety, o to víc se pak těšíme, až s ní skončíme a budeme hubení. Ale co potom? Začneme se opět stravovat jako před dietou? Tudy cesta rozhodně nevede. Myslím, že daleko důležitější je dodržovaní zdravého životního stylu, který bude představovat pomyslný běh na dlouhou trať, v jehož cíli na nás čeká vytoužen odměna.

Salát nebo větrník? Větrník!Kateřina Buzková

Nesmíme však zapomenout, že rozhodnutí žít zdravě se v nás musí formovat delší dobu a zároveň si uvědomit, že většinou nepřichází ze dne na den. Tato změna by zároveň NEMĚLA být synonymem pro bezhlavé hubnutí. Hlavním cílem by měla být naopak fyzická i duševní pohoda. Jednoduše řečeno vám prozradím, co dělat proto, abyste se „cítili dobře“.  Toho můžete docílit lehkým jídlem, pohybem, kouskem hořké čokolády, který bude představovat odměnu třeba za perfektně zvládnuté jednání v práci. Berte na vědomí také skutečnost, že větší radost vám po celodenním výletu přinese chutný větrník v oblíbené ceukrárně, než „nízkokalorický“ salát snězený u obrazovky televize.

Ráda vám předám své zkušenosti

Základní znalosti o výživě a kondici jsem získala na trenérském kurzu Ronnie.cz, který jsem zakončila složením zkoušky, jejímž výsledkem byl certifikát Instruktor fitness II. třídy. Vzhledem k mému životnímu stylu se vzdělávám celý život a vyhledávám další a další informace o výživě nejen ve sportu. Ráda bych se s vámi na těchto stránkách o doposud načerpané zkušenosti a znalosti podělila a poodhalila vám tajemství zdravého životního stylu, který vás může ovlivnit v mnohých ohledech.

Tak co říkáte? Pustíme se do toho společně?

Kateřina Buzková