Kam na piknik v Ostravě aneb navštivte zelené ostrovy v krajském městě | PiknikovýKoš.cz

Kam na piknik v Ostravě aneb navštivte zelené ostrovy v krajském městě

1

Černou perlu Severní Moravy a Slezska si určitě každý okamžitě představí ve zdejší krajské metropoli, a to v Ostravě. Tu každoročně navštíví nespočet turistů, jejichž cílem jsou nejrůznější historií opředená místečka a tajná hornická zákoutí. Avšak ani místní rodáci se nenechávají zahanbit a rádi mnoho z těchto koutů pravidelně navštěvují. Kromě tradiční prohlídky nekrásnějších míst ovšem existuje také originální možnost, jak si toto sídelní město na severu Moravy užít. Tuto možnost představuje množství piknikových míst, jež by bylo škoda nenavštívit.

Existují nějaká omezení týkající se Ostravska a okolí?

Piknik, tedy svačinu v přírodě, si zde může naplánovat naprosto každý. V Ostravě totiž neexistují žádná věková, ani jiná omezení. Stačí si vzít jakoukoliv deku, tu rozprostřít na vybraném místě a užívat si klidu v přírodě, ptačího zpěvu a jídla na čerstvém vzduchu. Na hlasitou hudbu, výkřiky a hlučný projev však raději zapomeňte! Pokud budete mít s sebou i svého domácího mazlíčka, dejte pozor, aby neobtěžoval kolemjdoucí či další piknikáře, byl vždy nakrátko a nejlépe s náhubkem, a zejména po něm nezůstal nějaký ten nevábně vonící dáreček. Po skončení pikniku vše zase řádně sbalte a místo opusťte tak, jak jste na něj přišli. Dodržování pořádku je tedy základním pravidlem, jež byste měli respektovat také kdekoli jinde po republice.

Kde zažijete nejklidnější piknik v Ostravě?

Stejně jako ostatní krajská města, je i Ostrava přes den hodně rušná. Prohání se zde totiž na 174 000 motorových vozidel. Není proto divu, že ty nejklidnější výlety, posezení při knížce či pikniky zažijete daleko od cest. Takových míst je naštěstí v Ostravě požehnaně. Jedno takové se nachází přímo mezi panelovými domy a rodinnými zástavbami, a to ve Výškovicích u Bělského lesa. Tady najdete obrovskou louku, kterou můžete využít k jakémukoliv účelu. Každoročně se zde v létě opalují lidé, mladí kluci vylepšují své free-rideové umění na kolech a sportovci zdokonalují fyzičku. Na této louce navíc budete daleko od hluku velkoměsta. Jen občas vás vyruší splašená moucha či polekané káně.

Zároveň i přilehlý Bělský les o rozloze 126,24 ha bez okolků vábí k posezení či k pikniku. V něm můžete zažít tu pravou divočinu. I když se nachází uprostřed sídlišť, je domovem rozličných lesních zvířat. Zahlédnout zde tedy naprosto běžně můžete třeba srnky, piknikveverky, nebo zajíce.

Klidná místa se v Ostravě rozrůstají geometrickou řadou

Pokud vás příroda doslova na dosah ruky neláká, můžete vyrazit o kousek dál k loukám u řeky Odry. Tady se opět poměrně blízko výškovického sídliště nachází mnoho zákoutí pro piknikaření, rybaření, opékání či koupání. Překročíte-li kterýkoliv most přes řeku Odru na druhou stranu, dostanete se zase do lesa, tentokrát do toho Polaneckého. I v něm se nachází spousta divoké zvěře, a tak si tady držte svého čtyřnohého miláčka raději nakrátko. Nikdy totiž nevíte, kdy zpoza rohu vyběhne vyplašená srnka nebo zajíc.

Dlouhou procházkou až k Polaneckým rybníkům

Máte-li čas a chuť, můžete se odtud vydat delší procházkou až k Polaneckým rybníkům. Tady totiž najdete ten pravý ráj pro piknik. Nejen, že budete moct pozorovat zadumané rybáře při jejich bohulibé činnosti, ale také kachny hrající si na vodní hladině, ladné labutě odpočívající na slunci či projíždějící jezdce na koních z nedalekých stájí.

Oáza klidu a ticha bezprostředně vedle jedné z nejvytíženějších cest ve městě

Posuneme-li se ve výčtu ideálních míst pro piknik dále na sever, do městského obvodu Mariánské hory a Hulváky, najdeme zde další dokonalé zákoutí pro piknikové nadšence. To se nachází hned vedle tramvajové zastávky “Nová Ves vodárna” na křižovatce dvou nejvytíženějších cest v Ostravě, a to Mariánskohorské a 28. října. Právě tady najdete zelenou oázu klidu a ticha s několika rybníky a opět divou zvěří. Místní doménou jsou zejména bažanti, jenž v době jara typicky tokají a připoutávají tak na sebe nemalou pozornost.

Až na konec světa, až na konec Ostravy!

Pojedete-li tramvají stále dál, a to až za Pustkovec ke Krásnému poli či k Plesné, dostanete se k dalším ostrůvkům zeleně uprostřed industriálního města. Na tomto místě se totiž nachází začátek nejrůznějších vesniček a malých obcí v okolí Ostravy. Pro piknik můžete využít jak louky a remízky, tak i zdejší lesy překypující životem. Oblíbenými jsou například zalesněné plochy mezi Vřesinským koupalištěm a kolejemi Vysoké školy báňské, v okolí Plesenského potoka či Štěpán.

Druhá strana Ostravy láká na haldu

Přeneseme-li se na pomyslné mapě Ostravy zrcadlově na druhou stranu, dostaneme se k dalšímu ostravskému obvodu, a to k Michálkovicím. U tohoto městského obvodu leží další oblíbené místečko pro pikniky s úžasným výhledem na celou Ostravu. Celé město tak budete mít jako na dlani. Jedná se však o uměle vytvořené místo, jež je vyprodukované z vytěžených hornin z místních piknikhnědouhelných dolů s názvem Halda Ema. Ta vzhlíží ve dne i v noci na celé město, které se rok od roku stále více a více halí do zeleně, stejně jako ona sama.

Ostrůvky zeleně uprostřed města

Nyní se však z ostravských obvodů přesuneme přímo do centra města, odkud to z Haldy Ema nebudete mít daleko. Přímo v centru Ostravy se totiž nachází největší, nejdiskutovanější a nejznámější park v celém městě. Svůj název nese po učiteli českého národa, po Janu Ámosovi Komenském. Komenského sady přiléhají a obepisují břeh řeky Ostravice, v letních měsících jsou tedy často využívány i k vodním radovánkám. Na ploše okolo 30 ha se můžete například usadit pod nespočtem listnatých stromů, zajezdit si po zdejších chodníčcích na inline bruslích či se jen tak procházet po turistických stezkách.

Oběd v nebesích přímo nad primátorem města

Pokud navštívíte Komenského sady, určitě při jejich procházení nepřehlédnete ani vysokou radniční věž, která jde vidět prakticky z každého místa v parku. I tu můžete navštívit a i na té si můžete udělat menší piknik. Nebude se sice jednat o klasický piknik s dekou v trávě, ale rozhodně bude hodně netradiční.

Piknik v továrně

Zůstanete-li ještě chvíli v centru, můžete navštívit i blízkou, co by kamenem dohodil, bývalou industriální oblast, a to Dolní oblast Vítkovic. I když i ta se pomalu balí do zeleného hávu, stále všem návštěvníkům připomíná svou nedávnou průmyslovou historii. A právě tady můžete zažít nejoriginálnější piknik v celé České republice. Kdo kdy totiž mohl říct, že svačil u vysoké pece? Přímo uprostřed vysokých průmyslových a industriálních staveb se nachází zelená louka, která otevřeně vybízí k posezení na dece.

Což takhle nakrmit nejen sebe, ale i exotickou zvěř?

Posledním netradičním místem k pikniku v Ostravě je ZOO. Ta ostravská je druhou největší v České republice a spolu s botanickou zahradou tvoří 100 hektarový ostrůvek klidu skoro v centru města. Do ZOO se dostanete velice snadno z jakéhokoliv městského obvodu, ovšem z centra, z Haldy Ema či z Michálkovic to budete mít nejblíž. Nebaví-li vás svačit o samotě, můžete právě tady nakrmit i místní králíčky, kapry, kachny, či rybky, pro které je připraveno speciální krmivo. Piknik v ZOO je vhodný jak pro dospělé, tak i pro děti. Celá rodina zde tedy může zažít zábavný a dobrodružný den.

Máte pro nás ještě nějaké zajímavé místo v Ostravě, kdy stojí za to piknik uspořádat?
Podělte se o něj v diskuzi pod tímto článkem!

Sdílejte článek:

O autorovi

Vendi čerpá nápady i inspiraci pro svou další tvorbu v přírodě. A klidně při této příležitosti uspořádá piknik nejen pro sebe, ale také pro své nejbližší. Jelikož je příprava nejrůznějších lahůdek a specialit její vášní, piknikování ve volné přírodě patří mezi její nejoblíbenější volnočasové aktivity.

1 Comment

  1. Do Ostravy to mám daleko, tak by mě zajímala nějaká místa pro piknik v královéhradeckém kraji. Asi nebudu sám koho by toto zajímalo.

Vložit komentář

19 + six =