Kam na piknik v Olomouci? Našli jsme pro vás ta nejlepší pikniková místa! | PiknikovýKoš.cz

Kam na piknik v Olomouci? Našli jsme pro vás ta nejlepší pikniková místa!

0

Olomouc je místem památek, přírodních skvostů, ale i moderním velkoměstem, jehož kouzlu propadli nejen turisté a návštěvníci, ale také samotní obyvatelé, jež každý den objevují jeho taje a zákoutí. Patříte-li k první nebo druhé zmíněné skupině a hodláte si Olomouc užít tak trochu jinak a netradičně, máme pro vás několik tipů na pikniková místa, která by bylo škoda nepoctít svou návštěvou.

Pořádání pikniku na volně přístupných loukách, v parcích nebo okolo olomouckých přehrad není regulováno žádnou vyhláškou. Pokud tedy dodržíte základní zásady slušného chování a piknikové místo po své návštěvě uvedete do původního stavu, pak vám nehrozí žádná pokuta od městských strážců pořádku ani další nepříjemnosti, jež byly neodmyslitelně spojené se zákazy z 80. let.

Jaká pravidla platí pro „piknikování“ v Olomouci?

Kromě již výše zmíněného upozornění, které říká, že po vaší návštěvě by nikdo neměl poznat, že dané místo posloužilo k piknikovému hodování, však platí také několik dalších obecně známých a závazných zásad. Zájemci o piknik v malebné olomoucké přírodě by se měli zdržet hlučných projevů, jednání, které by ohrožovalo mravní výchovu mládeže, ale také by se měli (zejména ve veřejných parcích) vyvarovat krácení cesty, které by mohlo vést k vyšlapaným chodníčkům v trávě. Pozor by si měli dát také pejskaři. Pokud na piknik do parku vezmou i svého čtyřnohého miláčka, pak jedině s náhubkem a na vodítku. Nyní se již pojďme společně podívat na místa, která v Olomouci rozhodně stojí za návštěvu.

Piknik v Olomouckých sadech

Olomoucké sady patří neoddiskutovatelně k nejznámějším parkům celé Olomouce. Jádrem sadů je Rudolfovo stromořadí, které je tvořeno alejí jírovců a líp. Stromořadí zde bylo založeno již v roce 1820 a jeho hlavní alej měří neuvěřitelných 710 metrů. Součástí parku je také několik významných staveb, ale i uměleckých děl. Mezi nejznámější stavby patří výstaviště Flora Olomouc, v jehož útrobách je pravidelně pořádáno množství významných festivalů a výstav, poté také palmový skleník, který byl postaven v letech 1927 až 1930 s reliéfní výzdobou vstupu od sochaře Julia Pelikána nebo litinový hudební altán z roku 1895. Mezi umělecká díla umístěná v Olomouckých sadech pak neodmyslitelně patří pomník Bedřicha Smetany z roku 1925 od sochaře Rudolfa Březy a architekta Josefa Štěpánka, pomník botanika Františka Polívky z roku 1933 od sochaře Julia Pelikána nebo socha pasáčka z roku 1933 od sochaře Julia Pelikána či socha sedící ženy od sochaře Karla Lenharta.

Vyrazte na piknik do Čechových sadů

Čechovy sady, původním jménem Janské stromořadí, byly založeny ve 30. letech 19. století. Mezi nejvýznamnější stavby v Čechových sadech patří památník Rudé armády z roku 1945 nebo Litovelská branka přenesená z dnešního náměstí Hrdinů na severní okraj parku v roce 1898. I v Čechových sadech naleznete také nespočet uměleckých děl a soch. Mezi nejzajímavější z nich patří pomník Boženy Němcové od sochaře Vladimíra Navrátila z roku 1965 nebo pamětní plaketa malíře Karla Wellnera od sochaře Karla Lenharta, která zde byla instalována v roce 1936.

Co takhle piknik v Bezručových sadech?

I v Olomouci, stejně jako jiných větších městech České republiky, se nacházejí Bezručovy sady. Ty se řadí v Olomouci mezi nejmladší a rozlohou největší ze tří hlavních olomouckých parků. Mezi nejvýznamnější stavby bezpochyby patří mauzoleum jugoslávských vojínů z r. 1926 od architekta Huberta Austa, dřevěná zvonička z r. 1920 nebo litinový hudební altán. Součástí parku byl do roku 2006 umělý vodopád s bazénkem, který však byl od 90. let 20. století nefunkční. Mezi sochařskou výzdobu parku pak patří pomník Petra Bezruče z roku 1947 od sochařů Rudolfa Doležala, Vojtěcha Hořínka a Karla Lenharta a čtyři barokní sochy Herkulů z roku 1757.

Piknik v Parku Na střelnici

Součástí tohoto parku byla až do roku 1998 Měšťanská střelnice, která v tomto roku bohužel lehla popelem. Střelnice byla postavena v roce 1838 podle návrhu architekta Antona Archeho a jednalo se o výjimečný příklad empírové architektury na Moravě. V parku pravidelně probíhaly nejrůznější druhy městských slavností, z nichž některé se dochovaly i do dnešních dob.

Sad Přemyslovců neboli Park pod Dómem sv. Václava

Tento „pareček“ – jak jej místní nazývají, se nachází pod hradbami Olomouckého hradu, které jsou oddělené Mlýnským náhonem od ulice Dobrovského. V roce 2000 se park dočkal rozsáhlé rekonstrukce, která přispěla k jeho ještě větší oblibě mezi místními obyvateli. Na jižní straně parku začíná areál bývalé Hradské brány, který rozhodně stojí za povšimnutí.

Menší piknik v menším parku pod Letním kinem

Tento miniaturní parčík je zde připraven pro všechny, kteří nechtějí pořádat pikniky v obřích a veřejně známých parcích, kterým jsou například Bezručovy, Čechovy nebo Olomoucké sady. Park je od výše zmíněného oddělen tzv. Špitálským bastionem, jehož součástí je areál Letního kina. Součástí parčíku je také příjemná restaurace a menší penzion s dostatečnou ubytovací kapacitou.

Piknik v obklopení růží

Na závěr jsme si nechali opravdovou lahůdku, kterou je Botanická zahrada a rozárium, jež zdobí na více, než 40 000 růžových keřů. Ovšem jejich existence je podle nejnovějších informací orgánů města Olomouce ohrožena výstavbou tenisových kurtů. Pokud tedy chcete uspořádat piknik uprostřed rozkvetlých růží, měli byste tak učinit pokud možno co nejdříve.

Znáte v Olomouci další místo, které k pikniku přímo vybízí? Podělte se s námi o váš tip!

Sdílejte článek:

O autorovi

Vendi čerpá nápady i inspiraci pro svou další tvorbu v přírodě. A klidně při této příležitosti uspořádá piknik nejen pro sebe, ale také pro své nejbližší. Jelikož je příprava nejrůznějších lahůdek a specialit její vášní, piknikování ve volné přírodě patří mezi její nejoblíbenější volnočasové aktivity.

Vložit komentář

16 + fifteen =