Kam na piknik v Hradci Králové? Do městských lesů i sadů protkaných historií | PiknikovýKoš.cz

Kam na piknik v Hradci Králové? Do městských lesů i sadů protkaných historií

0

Východočeská metropole se pyšní mnoha záležitostmi – botanickou zahradou, několika muzei, hvězdárnou a planetáriem a mnoha jinými. Mimo těch velmi dobře známých cílů pro místní i turisty ze vzdálenějších koutů republiky nabízí i krásná místa, která jsou naprosto ideální na piknik. Která to jsou?

Jiráskovy sady

Místní jen zřídkakdy nazvou Jiráskovy sady jinak než jako nejkrásnější park v Hradci. Leží na soutoku Orlice a Labe a má typický vzhled anglického přírodního parku, tedy až na to, že plochy jsou upravovány po francouzsku.

Jiráskovým sadům dominuje dřevěný pravoslavný kostelík svatého Mikuláše, který zde nebyl postaven, nýbrž sem byl převezen za Zakarpatské Ukrajiny během 1. poloviny 20. století. Další zajímavostí je rozárium (parčík, v němž se pěstují růže), socha znázorňující zmíněný soutok dvou řek, pozůstatky josefovské pevnosti, konkrétně tunel, který spojuje rozárium s centrální částí parku, nebo pomník připomínající román Bratrstvo Aloise Jiráska, jehož tvorba je s východními Čechami neodmyslitelně spjata.

K pikniku v Jiráskových sadech láká dokonale upravovaný trávník i ostatní prvky parku.koš Děti se mohou bavit na zdejším hřišti, zatímco dospělí si mohou užívat klidu a relaxovat. Zkrátka ideální.

Městské lesy

Městské lesy k Hradci Králové patří už od dávné minulosti, konkrétně od počátku 14. století, kdy je město dostalo darem od římského krále Albrechta. Jak šel čas, lesy se zvětšovaly a dnes zabírají plochu 3850 hektarů. Na této ploše můžete provozovat takřka cokoli – můžete sem vyrážet na procházky, na projížďky na kole a na koni, lidé zde často relaxují při houbaření a rybaření. V horkých letních dnech není nic lepšího, než se tu vykoupat, v zimě zde v upravovaných tratích běhají běžkaři. A mezi tím vším sem můžete přijít s piknikovým košem a náramně si piknik užít na zemi, na lavičkách nebo v altánech.

Žižkovy sady

Žižkovy sady leží přímo pod historickým jádrem města a zaujímají plochu 3,5 hektaru. Založeny byly už na samém počátku 20. století a od 70. let 20. století jim dominuje socha Jana Žižky. Obdivuhodným prvkem je i kruhová fontána ve středu parku. Pokud jste už viděli typické francouzské zahrady, jistě nám dáte za pravdu, že tento park jejich popisu dokonale odpovídá. Co takhle roztáhnout deku a kochat se upravenými květinovými plochami?

Poznámka: V letech 2016-18 má park údajně projít rozsáhlou rekonstrukcí, která jistě dopomůže k tomu, aby sem chodilo odpočívat více lidí.

Šimkovy sady

I tento park má své nej – jde o nejrozsáhlejší park v Hradci Králové. V parku vedeném v anglickém stylu s typickými jezírky si můžete na jeho jižní straně všimnout pozůstatků pevnostních šancí. Sady byly během své historie několikrát přejmenovány a v současnosti nesou název podle Karla Šimka, který jen několik málo dní před koncem 2. světové války nedaleko parku padl, když se snažil zničit telefonní vedení pro Němce.

Šimkovy sady jsou oblíbeným místem Hradečanů, ať už chtějí odpočívat pasivně, či aktivně. K dispozici jsou veřejné grily, které můžete použít, když si přinesete vlastní uhlí a potraviny. Piknik v Šimkových sadech může být opravdu velkolepý!

Piknik v centru východních Čech není výjimka

Pokud jste měli dojem, že se ve větších městech nenajde místo vhodné pro piknik, vězte, že jste se pletli. I v krajských městech je dostatek zeleně, která může posloužit jakémukoli druhu odpočinku. Stačí jen zabalit svou plejádu dobrot vypravit se!

Sdílejte článek:

O autorovi

Petra má ráda přírodu a dobré jídlo, proto ji nadchly pikniky, při nichž může spojit pobyt venku s ochutnávkou delikates a příjemně tak strávit čas s přáteli. Ráda se účastní takových venkovních akcí, při kterých si všichni aktivně i pasivně odpočinou a skvěle se pobaví.

Vložit komentář

three × five =