Kam na piknik v Brně? Odtajníme vám ta nejlepší pikniková místa! | PiknikovýKoš.cz

Kam na piknik v Brně? Odtajníme vám ta nejlepší pikniková místa!

0

Brno – hlavní město Moravy a zároveň druhé největší město České republiky ukrývá mnohá tajemství. Kromě historických zajímavostí a uměleckých skvostů, také množství překrásných míst a zákoutí, která mohou posloužit jako perfektní lokality pro uspořádání pikniku v kruhu nejlepších přátel nebo nejbližší rodiny. Našli jsme pro vás několik lokalit, které k piknikovému posezení doslova vybízejí. Tak se pohodlně usaďte a nechte se navnadit následujícími řádky.

Pár slov úvodem: platí nějaká omezení pro piknik v Brně?

Tato otázka určitě napadne každého, kdo posezení uprostřed brněnské přírody plánuje. V brněnských parcích, lesících, ale i dalších veřejně dostupných místech platí podobná pravidla jako kdekoli jinde v republice. Pokud se rozhodnete pro piknik v přírodě, vyvarujte se hlučných nebo okolí omezujících projevů. V případě, že na piknik vyrážíte se svým čtyřnohým miláčkem, pak jej (zvláště v parcích) vybavte náhubkem a vodítkem. Piknikové místo po sobě nezapomeňte uklidit a uvést do stavu, ve kterém se nacházelo před vaším příchodem. Nyní se již pojďme zaměřit na parky a místa, která jsou pro piknik doslova jako stvořená.

Přátelský piknik uprostřed Denisových sadů

Asi jeden z nejznámějších a nevětších brněnských parků nese název Denisovy sady. Park byl založen v letech 1814 až 1818 na místě původního bastionu brněnského městského opevnění. Nutno podotknout, že šlo o první park na našem území, který byl založen veřejnou správou. Název parku byl oficiálně schválen v roce 1919 na počest francouzského historika Ernesta Denise. Rozhodnete-li se pro piknik v tomto parku, pak budete svědkem překrásného výhledu na jižní část města, který je pro tento park typický. V roce 2000 park prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která do něj přilákala množství sportovců, ale i milovníků přírody, klidu, odpočinku a nezapomenutelných piknikových zážitků.

Piknik v Parku Lužánky

Také tento park patří svou rozlohou (20 ha) mezi ty větší. Zároveň je nejstarším veřejným parkem na Moravě a v Čechách. Vznik parku se datuje k roku 1786. V roce 1849 pak byl prohlášen za kulturní památku a dodnes je považován za jeden z nejoblíbenějších parků nejen na území Brna, ale také celé Moravy. Lužánky prošly rozsáhlou rekonstrukcí, jejímž výsledkem bylo vybudování nových restaurací, umělého potůčku, dětských hřišť, dopravního hřiště, ale i novorenesančního pavilonu, ve kterém jsou pravidelně pořádány nejrůznější druhy plesů, konferencí a dalších významných společenských událostí. Součástí parku je nespočet soch, dalších uměleckých děl a památníků.

Piknikujte v Parku Špilberk

Spolu s Denisovými sady a Parkem Lužánky patří Park Špilberk k největším brněnským parkům. Park byl založen z v letech 1861 až 1862 z podnětu tehdejšího starosty Brna na svazích kopce Špilberk pod stejnojmenným hradem. Parku dominují okrasné dřeviny, dřevěné a kamínky vysypané stezky, stejně jako množství laviček a pravidelně upravovaných travnatých ploch. Součástí parku je také několik kavárniček a menších hospůdek, vyhlídkový altán, skalka s živými rybkami nebo množství fontánek, které doslova vybízejí k chladnému osvěžení v parných letních dnech.

Wilsonův les – ideální místo pro piknik

Piknik však můžete uspořádat také ve Wilsonově lese, který patří díky své rozloze 34,4 ha k největším zalesněným plochám v Brně. Les byl založen roku 1882 a většinou svého území zasahuje do městské části Brno-Žabovřesky. Součástí parku byla od 70. let 20. století sjezdovka s umělým povrchem, kterou však poměrně záhy uzavřeli a zrušili. V současné době prochází lesopark rozsáhlou rekonstrukcí, která nepochybně přispěje k jeho popularitě.

Mini piknik v Tyršově sadě

Tyršův sad rozhodně nelze řadit mezi brněnské velikány. Jeho rozloha totiž dosahuje necelých 2 hektarů. Sad byl založen v roce 1883 na území bývalého hřbitova. Dnes se však jedná o kulturní památku, jejíž součástí je původní oplocení, bylinkový záhon pro nevidomé nebo velké množství rozmanitých dřevin a pestrobarevných rostlin. Sad vyniká svou poklidnou atmosférou, která je pro piknik zcela ideální.

Pozůstatek Denisových sadů – Park Studánka

Tento park – jak již samotný podnadpis napovídá, byl dlouho součástí Denisových sadů.  K jeho oddělení došlo až v polovině 20. století. Součástí parku je studánka, v jejíž blízkosti byl na začátku 19. století postaven empírový Pramen zdraví.

Park Koliště a Kapucínské terasy

Ani na tyto dva brněnské parky, které se vyznačují menší rozlohou, nemůžeme zapomenout. Kapucínské terasy se nacházejí v kaskádovitém srázu na východním svahu kopce Petrova. Dlouhou dobu nebyly terasy veřejnosti přístupné, po rozsáhlé rekonstrukci, je však mohou zájemci o netradiční scenerie a panoramata bez obav navštěvovat kdykoli se jim zasteskne po klidu a zeleni. Druhý zmíněný – Park Koliště je pak prvním významným příkladem okružního parku na Moravě a v Čechách, který vznikl na okruhu rušeného městského opevnění.

Znáte další místa, která v Brně vybízejí k piknikovému hodování? Podělte se s námi o své tipy!

Sdílejte článek:

O autorovi

Vendi čerpá nápady i inspiraci pro svou další tvorbu v přírodě. A klidně při této příležitosti uspořádá piknik nejen pro sebe, ale také pro své nejbližší. Jelikož je příprava nejrůznějších lahůdek a specialit její vášní, piknikování ve volné přírodě patří mezi její nejoblíbenější volnočasové aktivity.

Vložit komentář

sixteen − two =