Jak vznikl piknik aneb proč chodíme jíst ven | PiknikovýKoš.cz

Jak vznikl piknik aneb proč chodíme jíst ven

0

Lidé se odpradávna stravovali v přírodě a do svých obydlí se uchylovali tehdy, když bylo venku nevlídné počasí. Jak ale vznikl novodobý, moderní piknik, jací lidé se na něm scházeli, proč je piknik populární dodnes a proč by ho měl vyzkoušet každý bez ohledu na jakoukoli odlišnost?

Francouzská tradice s anglickým prvkem

Český pojem piknik pochází z francouzského pique (výzva k jídlu) a nique (označení pro drobnou věc). Tento výraz byl poprvé použit už na konci 17. století a původně označoval skupinu osob, která si do restauračního zařízení přinesla své vlastní občerstvení. A piknikový koš – symbol pikniku – ten pochází z Anglie.

Vůbec první zmínky o aktivitě, kterou bychom dnes za piknik označili, pochází už ze středověku, kdy se hodovalo po každém honu, z velkolepých renesančních zahradních slavností a banketů v přírodě.

Po Velké francouzské revoluci se Francouzům najednou otevřely nádherné královské parky, v nichž byla radost pobýt, odpočinout si, relaxovat, sejít se s blízkými lidmi. A aby osazenstvo parků netrpělo hladem, přinášelo si s sebou nejrůznější pochutiny a osvěžující nápoje. Obliba pikniku neustále rostla, až vznikla v 19. století v Anglii Pikniková společnost, která se pravidelně scházela v Londýně poblíž Oxford Street, a jejíž členové si vždy rozdělili úkoly tak, aby se jich několik postaralo o občerstvení, další o zábavu a jiné záležitosti. Tento princip přetrvává dodnes – každý přinese své lahůdky a pohostí jimi ostatní. Sám je přitom ostatními hoštěn.

Ani Američanům dlouho netrvalo, než objevili kouzlo venkovních gastronomických zážitků v kruhů rodinném či s přáteli. Došlo k tomu asi ve 30. letech 19. století. Jejich akce mnohdy doprovázela živá hudba produkovaná některým z účastníků. Američané kouzlu těchto akcí nakonec dokonale podlehli – dodnes se v kuchařkách a jiných příručkách dočteme o tom, jak se na piknik nejlépe připravit a na co bychom rozhodně neměli zapomenout.

Jak se piknikovalo u nás

V Čechách se tato záležitost rozšířila na přelomu 19. a 20. století a Ottův slovník, v němž je heslo piknik zachyceno, označuje tuto akci jako „merendu, k níž si účastníci sami přinášejí jídlo a nápoje“. Piknik byl ale součástí života Čechů už mnohem dříve v podobě občerstvení konaného během výletů a vycházek.

Dříve bohatí, dnes všichnipiknik2

Dřívější poměry ve společnosti určovaly, že se na piknik vydávali pouze příslušníci vyšších vrstev, protože na takové kratochvíle jednoduše měli čas, pomyšlení a finance. Nadité piknikové koše si také stylově nechávali nosit od svých sluhů. Dnes je piknik aktivitou otevřenou všem lidem bez rozdílu a výjimek. Scházet se na něm mohou páry, rodiny s dětmi malými i odrostlými nebo party přátel.

Piknik je jednou z nejkrásnějších tradic, která se přenáší z generace na generaci už po několik staletí. Pokud jste ještě piknik nepořádali, neváhejte a vydejte se s rodinou nebo přáteli na vám příjemné místo a dopřejte si chvíle odpočinku spojené s dobrým jídlem a pitím.

Sdílejte článek:

O autorovi

Petra má ráda přírodu a dobré jídlo, proto ji nadchly pikniky, při nichž může spojit pobyt venku s ochutnávkou delikates a příjemně tak strávit čas s přáteli. Ráda se účastní takových venkovních akcí, při kterých si všichni aktivně i pasivně odpočinou a skvěle se pobaví.

Vložit komentář

14 − 9 =