Jak se chovat v přírodě na pikniku? Dodržujte 4 základní pravidla! | PiknikovýKoš.cz

Jak se chovat v přírodě na pikniku? Dodržujte 4 základní pravidla!

0

To, jak bychom se měli chovat v přírodě, jistě většině z nás rodiče i vyučující kladli na srdce už v raném mládí. Ale pro jistotu – víte, co byste měli a neměli dělat na pikniku? Čím je specifický pobyt v městském parku, v sadech, v lese nebo u vody? Čtěte následující řádky a pamatujte si zásady správného piknikáře.

1. pravidlo – nerušte své okolí

Pro někoho samozřejmost, pro jiného ne tak docela. Nacházíte-li se v blízkosti dalších lidí, kteří zde jen odpočívají nebo stejně jako vy piknikují, holkanemusí vás slyšet. Hlučnější jedinci mohou těm tišším piknik i celý pobyt v přírodě znepříjemnit, ať už zvýšeným hlasem, nebo obsahem či formou svého projevu. Nikdo cizí nepotřebuje slyšet za každým slovem „ty vole“ nebo jak moc se dotyčný o víkendu opil a jak roztomilý u toho byl.

Stejně tak nepříjemné je, když vytáhneme frisbee nebo jinou zábavu a narušujeme zónu, na níž piknikují či odpočívají jiní. Frisbee i balón jsou věci zákeřné, jednou se nám zatoulat mohou, ale nesmíme dopustit, aby naše aktivita obtěžovala ostatní permanentně.

Platí to i o volném pobíhání psů. Jestliže máte mazlíčka, který na vaše písknutí či přivolání okamžitě bez otálení přiběhne, proběhnout ho nechte. Vezměte ale v potaz fakt, že na vedlejší dece mají lecjaké dobroty a jejich vůně je někdy silnější než vaše výchova. V lese je zase pravděpodobné, že pes zavětří stopy zvěře a takové pobíhání za ní nedopadá dobře – pro psy.

Pokud piknikujete uprostřed přírody, myslete i na zvěř, která je zde doma. To, že se v lese nemá křičet, opravdu víme všichni.

2. pravidlo – nenechávejte po sobě nepořádek

Představte si, že byste si vyhlédli místo v městských sadech. Zamířili byste k němu a vzápětí byste byli nuceni se otočit a odejít, protože by tu byl nepořádek. Papírky, zbytky jídla nebo dokonce střepy z lahve či rozbité skleničky mohou přivábit maximálně úklidovou četu, ale ne běžného vyznavače piknikování, který si chce užít pěkné chvíle na pěkném místě.

3. pravidlo – neničte přírodu kolem sebe

Pokud vám vadí větev keříku, neřešte si situaci jejím ulomením, raději si posuňte deku jinam. Kdyby každý zjistil, že mu něco překáží, brzy oheňbychom chodili pustinami bez rostlin, keřů a stromů. Pokud pořádáte piknik u vody – u rybníka, jezera či řeky – neznečišťujte ji. I tady platí, že kdyby do vody každý něco hodil, příroda by se brzy mstila (a nejen viníkům).

4. pravidlo – opékejte a grilujte jen na povolených a bezpečných místech

Ohniště se dá vytvořit kdekoli, stačí k tomu pár kamenů. Nepředpokládáme však, že chcete před piknikem zakládat klasická ohniště, což by znamenalo práci, špinavé ruce a riziko toho, že se dobrý sluha změní ve zlého pána. Mimo ohniště, které zaručuje, že se požár nechtěně nerozšíří, raději oheň nerozdělávejte. Toto pravidlo platí zvlášť v případě, že je sucho a oheň by mohl zničit větší plochu, než by se mohlo zdát.

Bezpečně grilovat můžete snad všude, kam si přinesete vlastní přenosný gril. Na některých místech, která jsou vyhlášenými piknikovými lokalitami, bývají i velké veřejné grily, jež můžete použít, přinesete-li si topivo a potraviny.

I krása má svá pravidla

Piknik může být krásnou a příjemnou událostí, při níž potkáte své blízké, pobudete s nimi v přírodě a dáte si nejednu dobrotu. Při jakémkoli pobytu v přírodě, tedy při pikniku nevyjímaje, bychom však měli všichni dodržovat alespoň základní pravidla – zejména nerušit ostatní, nedělat nepořádek, neničit a neohrožovat své okolí, což se zejména při neplánovaném rozšíření ohně může stát velice rychle. Buďte ohleduplní k přírodě i k ostatním. Jen tak bude piknik báječný!

Sdílejte článek:

O autorovi

Petra má ráda přírodu a dobré jídlo, proto ji nadchly pikniky, při nichž může spojit pobyt venku s ochutnávkou delikates a příjemně tak strávit čas s přáteli. Ráda se účastní takových venkovních akcí, při kterých si všichni aktivně i pasivně odpočinou a skvěle se pobaví.

Vložit komentář

5 × 3 =